Who We Are

City Arts + Prep Public Charter School is the District’s only college preparatory public charter school that integrates rigorous academic instruction with world-class performing arts programs to propel young people towards success in school and in life.

Building on a 13-year legacy as the William E. Doar, Jr. (WEDJ) Public Charter School for the Performing Arts, City Arts educates more than 450 students in PreK through eighth grade from across the city and combines unparalleled opportunities to learn dance, theatre, music and visual arts at no cost to families.

Mission + Values

OUR MISSION
To prepare students for success in high school and beyond by providing an academically rigorous learning environment enriched by a diverse performing arts program.

OUR VALUES
City Arts scholars are respectful, relentless, and united.

cty-badge-white

Our Team

Executive Team

Lanette Dailey-Reese
Executive Director

Lanette  has served on the City Arts Board of Directors for the past two years in the roles of Academic Committee Chair and Board Secretary. She is well-versed in our school’s history, community, and plans for the future.Lanette has a long career in education, with a focus on urban schools, She has previously served as a strategic thought leader to over 75 school districts in their school turnaround efforts.

Andrew Kirkland
Chief Operating Officer/Senior Adviser

Andrew Kirkland is a fashion forward change agent with expertise in organizational development, youth development and strategic growth on behalf of some of the nation’s most cherished organizations.

He is unapologetically fearless when crafting a pathway for young people’s access to quality education, positive and supportive relationships with caring adults, and building great futures.

Demetria Gartrell
Principal and Chief Academic Officer

Demetria Gartrell is an instructional leader with high-level proficiency in change management and school turnaround to transform struggling schools into high performing learning communities.

She is devoted to using the arts to cultivate authentic learning experiences for students and adults.

School Administration

Jade Bryant
Assistant Principal of Student Support Services

Kristin Bellamy-Lloyd
Academic Support Specialist

Jerry St. Louis
School Social Worker

Brianna Urbina
Academic Support Teacher

Cierrah West-Williams
Academic Support Teacher

Sharon Podobnik
Assistant Principal of Instruction & Curriculum

Lillian Brown
Interventionist

Selena Haggins
Interventionist

Nate Groenendyk
Math Coach

YASMINE JULIEN
Math Coach

Kelsey O’Boyle
Student Support Specialist

Demetrius Lancaster
Assistant Principal of School Culture

Brian Harris
Assistant Principal of Arts Education

Dominic Weeks
Behavior Specialist

Operations + External Relations

Joshua Brown
Director of Operations

Tiffany Fells
Business Manager

Asia Gore
Senior Enrollment and Family Support Specialist

LaNeise Harris
Enrollment and Data Specialist

John Johnson
Facilities and Safety Specialist

MAGALY LARA
Facilities and Safey Specialist

Elena Roberts
Director of Strategic Initiatives

SAMISHA TAYLOR
School Support Specialist

DeQuetta Tyree
Administrative Assistant

Steve Washington
Facilities and Safety Specialist

Kai Wright
Operations Assistant

Instructional Staff

PRE-KINDERGARTEN 3

Charlene Barnes, Teacher

Christine Brown, Teacher

Anna Zingkraf, Teacher

Dante Alburqueque, Instructional Aide

Charletta Lucas, Instructional Aide

Marlon McKeiver, Instructional Aide

PRE-KINDERGARTEN 4

Renee Bell, Teacher

Laura Bradway, Teacher

Tarnisha Tolliver, Teacher

Roslyn Alford, Instructional Aide

Nicole Glenn, Instructional Aide

Justice Harris, Instructional Aide

KINDERGARTEN

Deana Kensler, Teacher

Rosalee Robinson, Teacher

Duwaun Wildgoose, Teacher

Alberta Cosbert, Instructional Aide

Amanda Crawford, Instructional Aide

Lenora Johnson, Instructional Aide

First Grade

Chelsetia Davis, Teacher

Erica Pence, Teacher

Sharon Morris, Teacher

Kathryn Berens, UTC Resident

Second Grade

Azure Drew, Teacher

Cristina Garcia, UTC Resident

Crystal Sanguenette,  Teacher

Third Grade

Margaret Betz, Teacher

LaToya Walker, Teacher

Fourth Grade

Abiol Adams, ELA Teacher

Richard Lewis, Math Teacher

Fifth Grade

Sean Betts, ELA Teacher

Brandyn Marshall, Math Teacher

Middle School

Kioko Butler, Social Studies Teacher

Jamonte Banks, Math Teacher

Olayemi Olugbuyi, Science Teacher

Javanda Warren, ELA Teacher

Arts Enrichment

Issac Bell, Music Teacher

Justin Karriem, PE Teacher

John Kenniebrew, Music Teacher

Joy Nutt, Visual Arts Teacher

Talithia Palmer, Theatre Teacher

Erica Stotts, Dance Teacher

 

Board of Directors

Joyce Warner Neverov
Chairperson

Joy King-Pike
Vice Chair

Christine Zebrowski
Governance Chair

 

TOM DeWIRE
Interim Academic Committee Chair

KHALID RANDOLPH
Academic Committee

Judy Corcillo
Development Committee Chair

ELENA CIUHNO
Finance Chair

MARK ZEIZEL
Facilities Chair

 

 

 

LAKESHIA BATTLE-MORRISON
Parent Representative

BETSY LAAKSO
Parent Representative